56. Irinyi verseny beszámoló
Magyar Kémikusok Egyesülete
Beszámoló
Az 56. Irinyi János Országos Középiskolai Kémiaverseny
Nemzetei Tehetségprogram
NTP-TMV-M-23-B-0040 pályázati azonosító
2019, 2022 és 2023 után 2024-ban jelenléti helyszínként negyedik alkalommal a Debreceni Egyetemen rendeztük meg az Irinyi János Országos Középiskolai Kémiaverseny döntőjét. Ezúttal ismét az Egyetem téri Campuson voltunk, bár a szervezőket kihívás elé állította a Kémia Épület felújítása és ennek következtében az egyik szárny lezárása: emiatt a laborfordulók és a zsűri-megbeszélések kivételével idén minden az Élettudományi Épületben volt.
A megnyitót április 5-én este tartottuk az Élettudományi Épület nagy előadótermében. Először Várnagy Katalin, az Irinyi szervezőbizottság elnöke, a DE Kémiai Intézetének igazgatója köszöntötte a verseny diák résztvevőit, a felkészítő tanárokat, emellett a versenybizottság, a Magyar Kémikusok Egyesülete, valamint a helyi szervezőbizottság tagjait. „Gratulálok a diákoknak, hiszen eljutottak idáig, a legjobbak vannak az országos döntőben. Ez is mutatja, hogy még mindig van érdeklődés a kémia iránt, mely az egyik legszebb tudományág. Remélhetőleg a diákok tantárgy iránti szeretete sokáig megmarad és az a hivatástudat, melyet a felkészítő tanárok képviseltek, olyan példát mutathat a fiataloknak, hogy sokan a kémiatanári pályát fogják választani” - hangsúlyozta a döntő megnyitóján Várnagy Katalin.
Kun Ferenc, a DE Természettudományi Karának dékánja kiemelte, hogy az intézményben zajló színvonalas képzésnek nagyban köszönhető, hogy már negyedik alkalommal rendezheti meg a kar a nagymúltú és rangos verseny döntőjét. „A nemzetközi szintű kutatómunkára épülő képzéseink a világpiacon is versenyképesek, a rendelkezésre álló erőforrásainkat a tudományos és az oktatási tevékenységekre alapozva az iparfejlesztés szolgálatba kívánjuk állítani. Erre az is garancia, hogy karunk már hetven éve jelen van a felsőfokú természettudományos szakemberképzésben. Büszkék vagyunk arra, hogy oktatóink nemcsak tanítják, hanem művelik is szakmájukat, kutatásaik révén hozzájárulnak a tudományterület fejlődéséhez. Akik bejutottak a verseny döntőjébe, már biztosan nyertesek, hiszen ők a legkiválóbb diákok az országban, éveken át építkezhetnek majd azokból a tapasztalatokból, amiket itt szereztek” - mondta.
Puskás István alpolgármester köszöntőjében a természettudomány, azon belül a kémia fontosságát hangsúlyozta, és a fiatalok jövőformáló tevékenységére hívta fel a figyelmet. „Az ország legizgalmasabb városa ma Debrecen, ahol új történelmi léptékű perspektívák nyíltak, ebben a természettudományoknak is jelentős szerepük van, hiszen az elektromobilitásra épülő ipar fontos bázisa formálódik jelenleg is a városban. Emellett az innovációnak nagy jelentősége van a tudás hasznosításában, a fiatal tehetségek határozzák majd meg, hogy milyen irányba halad Debrecen” - tette hozzá az alpolgármester.
Mika László Tamás, a Magyar Kémikusok Egyesületének főtitkára köszönetét fejezte ki azoknak a szakembereknek, akik fenntartják a diákok érdeklődését, és azért dolgoznak, hogy a tudományterület általános megítélése pozitív maradhasson. „A kémia jelen van a minket körülvevő világban, mindenhol találkozhatunk olyan jelenségekkel, vagy eszközökkel, amik valamilyen kémiai folyamaton mentek keresztül. Ehhez képest a kémia népszerűsége korántsem töretlen. Szükség van olyan szakemberekre, akik úgy próbálják fenntartani a jólétet, hogy az energiaforrásokat, a környezetszennyezést, a nyersanyagigényeket kedvező irányba terelik. Ezek a kutatók a jövőben azok közül kerülhetnek ki, akik részt vettek a verseny döntőjében és ötleteikkel még csodálatosabbá tehetik a kémiát” - mondta a főtitkár.
Végül Ősz Katalin, a Versenybizottság elnöke köszöntötte a jelen lévőket és nyitotta meg a versenyt sok sikert és még több közös élményt kívánva diákoknak, tanároknak egyaránt.
Az idei kulturális program keretében a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának két növendéke, Bede Borbála másodéves fuvola szakos hallgató és Erdős László harmadéves fuvola szakos hallgató klasszikus zenei előadását hallgathattuk meg. Az estét a diákok és a tanárok is ünnepélyes vacsorával zárták.
Másnap, április 6-án az Egyetem téri Campuson folytatódott a verseny az írásbeli és gyakorlati fordulókkal. Az előző években már kipróbált és „bevált” menetrend szerint a 9. és 10 osztályos tanulók nem egyszerre írásbeliztek és laboroztak, hanem a 9. osztályosok az írásbelivel, a 10. osztályosok pedig a laborral kezdtek, majd a két csapat helyet cserélt.
A versenyző diákok számára a délután már a pihenésről szólt. Ennek keretében – és a szép időjárásnak is köszönhetően – az egyetem botanikus kertjét, illetve a Nagyerdő parkosított részét volt lehetőségük meglátogatni.
A javítást vállaló kísérőtanárok munkájának eredményeképpen estére részleges eredményhirdetésre kerülhetett sor. Hálásak vagyunk minden kollégának, akik részt vettek a javításban.
A részleges eredményhirdetésre a versenybizottság összeállította azoknak a diákoknak a névsorát, akik a másnapi szóbeli fordulón részt vehettek. Emellett estére a részletes írásbeli- és laborpontszámok is felkerültek a Debreceni Egyetem Kémiai Intézetének Irinyi-oldalára. A hagyományok szerint azonban ezt az eredményhirdetést mindig megelőzi egy izgalmas előadás – ezt idén Fábián István, a Debreceni Egyetem Szervetlen és Analitikai Kémiai Tanszékének professzora, az egyetem korábbi rektora tartotta Csodavizek, csodasók címmel. Az előadó számos példán keresztül mutatta be, hogy az élet két nélkülözhetetlen anyagához a vízhez és konyhasóhoz kapcsolódva milyen tévhitek, áltudományos állítások vannak a köztudatban és hogyan csapják be önjelölt „szakértők és tudósok” a vásárlókat. Az előadásában kémiai szempontból vizsgálta a homeopátia, a pi-víz, a himalája só és társaik állítólagos hatásmechanizmusát.
Az utolsó nap (április 7.) délelőtti szóbeli forduló az Élettudományi Épület nagy előadótermében került megrendezésre. A diákok előadásait pontozó zsűri elnöke Mika László Tamás egyetemi tanár, az MKE főtitkára volt, a zsűri tagjai Bárány Zsolt Béla kémiatanár, Musza Katalin kémiatanár, egyetemi docens, Ősz Katalin egyetemi docens, valamint Várnagy Katalin egyetemi tanár voltak. A szóbeli fordulón – ahogy azt már megszokhattuk – tartalmas, érdekes és remekül felépített 5-5 perces előadásokat hallgathattunk meg különböző stílusokban. Két Irinyi-plakettet elnyert diák, a II.A kategóriában versenyző Biró Artúr és Simon János Dániel (mindketten az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium tanulói) azért nem tudtak részt venni a szóbeli fordulón, mert ők a Kísérletes Tudományok Európai Diákolimpiáján (EOES) képviselték hazánkat Luxemburgban, ahová az aznap délben Budapestről induló járattal utazott a csapat.
A szóbeli forduló – és így az egész rendezvény – az ünnepélyes eredményhirdetéssel és zárófogadással fejeződött be.
Az idén harmadik alkalommal odaítélt, legjobb szóbeli fordulós előadásért járó Pálinkó István díjat a szóbeli forduló zsűrijének döntése alapján Mohácsi Panna (Érdi Vörösmarty Mihály Gimnázium, felkészítő tanára: Homoki Árpád) vehette át.
A verseny 9. és 10. osztályos Irinyi-díjasa 2024-ben a 9. osztályosok közül Elek János (Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium, felkészítő tanárai: Csúri Péter és Dr. Regdon Ibolya), a 10. osztályosok közül pedig Bauer Balázs Ábel (Révai Miklós Gimnázium és Kollégium, Győr, felkészítő tanára: Árki Csilla) lett.
Az idei évben a debreceni önkormányzat különdíjat ajánlott fel a legeredményesebb versenyzőnek és kísérőjének, akik egy Debrecen – München – Debrecen repülőjáratra szóló jeggyel és a BMW müncheni gyárába és múzeumába szóló belépővel gazdagodtak: ezt az idei verseny abszolút győztese, a tavaly 9.-esként Irinyi-díjat nyert Muraközi Péter (Czuczor Gergely Bencés Gimnázium és Kollégium, Győr, felkészítő tanára: Molnár Zsolt) vihette haza.
Az egyes kategóriák helyezettjei és a különdíjasok az alábbiak lettek. A szürke háttérszínnel kiemelt versenyzők az Irinyi-plakettet is elnyerték:
I.A kategória:
1. |
Erdélyi Berta, Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium (felkészítő tanár: Albert Attila) |
1. |
Perger Mátyás, Jedlik Ányos Gimnázium, Budapest (felkészítő tanár: Elekné Becz Beatrix) |
2. |
Czire Boróka, Berde Mózes Unitárius Gimnázium, Székelykeresztúr (felkészítő tanár: Rafai Dalma) |
3. |
Szepesi Zoltán László, Budapest V. Kerületi Eötvös József Gimnázium (felkészítő tanár: Tóthné Tarsoly Zita) |
4. |
Csatári Bence, Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium (felkészítő tanár: Albert Attila) |
5. |
Asszonyi Pongrác, Deák Téri Evangélikus Gimnázium, Budapest (felkészítő tanár: Istvánffyné Tomka Márta) |
5. |
Major-Nemes Marcell, Gödöllői Török Ignác Gimnázium (felkészítő tanárok: Kalocsai Ottó, Karasz Gyöngyi) |
6. |
Molnár Orsolya, Deák Téri Evangélikus Gimnázium, Budapest (felkészítő tanár: Tasi Zsuzsanna) |
7. |
Keszte Ádám, Budapest V. Kerületi Eötvös József Gimnázium (felkészítő tanár: Tóthné Tarsoly Zita) |
8. |
Szabó Sámuel, Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium (felkészítő tanár: Albert Attila) |
9. |
Borsi Attila, Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium (felkészítő tanár: Tóth Eszter) |
10. |
Tusnády Sára, Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium (felkészítő tanár: Albert Attila) |
I.B kategória:
1. |
Elek János, Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium (felkészítő tanárok: Csúri Péter, Dr. Regdon Ibolya) |
2. |
Rauf Máté Gábor, Kaposvári Táncsics Mihály Gimnázium (felkészítő tanár: Dr. Miklós Endréné) |
3. |
Hetényi Lőrinc Attila, ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium (felkészítő tanár: Czédulás Katalin) |
4. |
György Paula, ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium (felkészítő tanár: Sebő Péter) |
5. |
Bálint Orsolya, Keszthelyi Vajda János Gimnázium (felkészítő tanár: Szabó Péter) |
5. |
Oláh Ajtony Ambrus, ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium, Budapest (felkészítő tanár: Sebő Péter) |
5. |
Rédling Máté Géza, Kaposvári Táncsics Mihály Gimnázium (felkészítő tanár: Dr. Miklós Endréné) |
6. |
Juhász Krisztián József, Földes Ferenc Gimnázium, Miskolc (felkészítő tanár: Szepesiné Medve Judit) |
I.C kategória:
1. |
Gyöngyi Bercel, BMSZC Petrik Lajos Két Tanítási Nyelvű Technikum, Budapest (felkészítő tanárok: Tóth Edina, Barabás Gergő) |
2. |
Kreisz Levente, Esztergomi Szakképzési Centrum Bottyán János Technikum (felkészítő tanárok: Boros Éva, Szekeresné Czinege Erzsébet) |
3. |
Takács Dániel, Váci Szakképzési Centrum Boronkay György Műszaki Technikum és Gimnázium (felkészítő tanár: Mocsári Nóra) |
Az I. kategóriában a legjobb számítási feladatmegoldó Erdélyi Berta volt. A legjobb elméleti feladatmegoldó Erdélyi Berta, Szepesi Zoltán László, Tusnády Sára és Elek János volt. A gyakorlati (laboratóriumi) fordulóban hibátlan eredményt, maximális pontszámot ért el Pergel Mátyás, Keszte Ádám, Meczner Kristóf és Fábián Gergő.
II.A kategória:
1. |
Muraközi Péter, Czuczor Gergely Bencés Gimnázium és Kollégium, Győr (felkészítő tanár: Molnár Zsolt János) |
2. |
Bauer Balázs Ábel, Révai Miklós Gimnázium és Kollégium, Győr (felkészítő tanár: Árki Csilla) |
3. |
Nagy Luca, Révai Miklós Gimnázium és Kollégium, Győr (felkészítő tanár: Árki Csilla) |
4. |
Zólomy Csanád, Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium (felkészítő tanár: Keglevich Kristóf) |
5. |
Biró Artúr, ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium, Budapest (felkészítő tanár: Varga Bence) |
6. |
Simon János Dániel, ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium, Budapest (felkészítő tanár: Varga Bence) |
7. |
Soczó Panni, Érdi Vörösmarty Mihály Gimnázium (felkészítő tanár: Versits Lívia) |
8. |
Takách Máté, ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium, Budapest (felkészítő tanár: Varga Bence) |
9. |
Bencze Kinga, Gödöllői Török Ignác Gimnázium (felkészítő tanárok: Kalocsai Ottó, Karasz Gyöngyi) |
10. |
Együd András Buda, Balassagyarmati Balassi Bálint Gimnázium (felkészítő tanár: Hreskó József) |
11. |
Király Tamás-Gábor, Kölcsey Ferenc Főgimnázium, Szatmárnémeti (felkészítő tanár: Átyim Erzsébet) |
11. |
Pillár Bence, Dunaújvárosi Széchenyi István Gimnázium (felkészítő tanár: Garamszeginé Szücs Ildikó) |
II.B kategória:
1. |
Csipkó Hanga Zoé, ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium, Budapest (felkészítő tanár: Villányi Attila) |
2. |
Föld Milán, Batthyány Lajos Gimnázium, Nagykanizsa (felkészítő tanár: Csörgicsné Balogh Edit) |
3. |
Mohácsi Panna, Érdi Vörösmarty Mihály Gimnázium (felkészítő tanár: Homoki Árpád) |
4. |
Husznai Marcell, Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziuma és Kollégiuma, Pécs (felkészítő tanár: Dr. Petz Andrea) |
5. |
Zámbó Luca, ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium, Budapest (felkészítő tanár: Villányi Attila) |
6. |
Hasulyó Dorián, ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium, Budapest (felkészítő tanár: Villányi Attila) |
7. |
Monok Péter, ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium, Budapest (felkészítő tanár: Villányi Attila) |
II.C kategória:
2. |
Bodó Ákos, Debreceni Szakképzési Centrum Vegyipari Technikum (felkészítő tanár: Dr. Feketéné Kiss Judit) |
A II. kategóriában a legeredményesebb elméleti feladatmegoldó, valamint a legeredményesebb (azaz hibátlan) számítási feladatmegoldó is Muraközi Péter lett. A gyakorlati (laboratóriumi) fordulóban hibátlan eredményt, maximális pontszámot ért el Takách Máté és Tóth Hanga Katalin.
Kiemelkedő tehetséggondozó munkájukért az alábbi felkészítő tanárok kaptak elismerést:
Árki Csilla |
(Révai Miklós Gimnázium és Kollégium, Győr) |
Barabás Gergő |
(BMSZC Petrik Lajos Két Tanítási Nyelvű Technikum, Budapest) |
Kiemelkedő tehetséggondozó munkájukért az alábbi iskolák kaptak különdíjat:
Kaposvári Táncsics Mihály Gimnázium |
REANAL vegyszercsomag |
Deák Téri Evangélikus Gimnázium, Budapest |
RICHTER gyárlátogatás |
Érdi Vörösmarty Mihály Gimnázium |
EUROAPI gyárlátogatás |
Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium |
BÁLINT ANALITIKA gyárlátogatás |
Révai Miklós Gimnázium és Kollégium, Győr |
EGIS gyárlátogatás |
Még egy alkalommal, jövőre Debrecenben, az Egyetem téri Campuson találkozunk. Mindenkit sok szeretettel várunk a jövő évi versenyre is!
A versenyről további információkat talál az alábbi oldalakon:
- https://www.irinyiverseny.mke.org.hu/: az MKE Irinyi-oldala (innen letölthető a verseny története, a versenykiírás, az egyes fordulók feladatsorai és megoldókulcsaik, valamint fényképek)
- https://kemia.unideb.hu/irinyi-janos-orszagos-kozepiskolai-kemiaverseny-2024: a Debreceni Egyetem Irinyi-oldala (ahol elérhető a gyakorlati forduló feladatsora és megoldókulcsa, a verseny elméleti és gyakorlati fordulójának az összesített eredménye, fényképek, valamint információk a versenyhelyszínekről)
A verseny kiemelt támogatója volt a Richter Gedeon Nyrt., EGIS Gyógyszergyár Zrt., az EUROAPI Hungary Kft. és a Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata. További támogatók: AKTIV INSRRUMENT Kft., Bálint Analitika Kft., LaborExport Kft., MERCK Kft., MESSER Hungarogáz Kft., REANAL LABOR Vegyszerkereskedelmi Kft., UNICAM Magyarország Kft.
A program részben a Kulturális és Innovációs Minisztérium megbízásából a Nemzeti Tehetség Program által meghirdetett NTP-TMV-M-23-B-0040 azonosító számú pályázati támogatásból valósul meg.
Támogatók:
További támogatók: