beszámoló fejléc

 

Magyar Kémikusok Egyesülete

Beszámoló

Az 56. Irinyi János Országos Középiskolai Kémiaverseny

Nemzetei Tehetségprogram

NTP-TMV-M-23-B-0040 pályázati azonosító

 

2019, 2022 és 2023 után 2024-ban jelenléti helyszínként negyedik alkalommal a Debreceni Egyetemen rendeztük meg az Irinyi János Országos Középiskolai Kémiaverseny döntőjét. Ezúttal ismét az Egyetem téri Campuson voltunk, bár a szervezőket kihívás elé állította a Kémia Épület felújítása és ennek következtében az egyik szárny lezárása: emiatt a laborfordulók és a zsűri-megbeszélések kivételével idén minden az Élettudományi Épületben volt.

A megnyitót április 5-én este tartottuk az Élettudományi Épület nagy előadótermében. Először Várnagy Katalin, az Irinyi szervezőbizottság elnöke, a DE Kémiai Intézetének igazgatója köszöntötte a verseny diák résztvevőit, a felkészítő tanárokat, emellett a versenybizottság, a Magyar Kémikusok Egyesülete, valamint a helyi szervezőbizottság tagjait. „Gratulálok a diákoknak, hiszen eljutottak idáig, a legjobbak vannak az országos döntőben. Ez is mutatja, hogy még mindig van érdeklődés a kémia iránt, mely az egyik legszebb tudományág. Remélhetőleg a diákok tantárgy iránti szeretete sokáig megmarad és az a hivatástudat, melyet a felkészítő tanárok képviseltek, olyan példát mutathat a fiataloknak, hogy sokan a kémiatanári pályát fogják választani” - hangsúlyozta a döntő megnyitóján Várnagy Katalin.

Kun Ferenc, a DE Természettudományi Karának dékánja kiemelte, hogy az intézményben zajló színvonalas képzésnek nagyban köszönhető, hogy már negyedik alkalommal rendezheti meg a kar a nagymúltú és rangos verseny döntőjét. „A nemzetközi szintű kutatómunkára épülő képzéseink a világpiacon is versenyképesek, a rendelkezésre álló erőforrásainkat a tudományos és az oktatási tevékenységekre alapozva az iparfejlesztés szolgálatba kívánjuk állítani. Erre az is garancia, hogy karunk már hetven éve jelen van a felsőfokú természettudományos szakemberképzésben. Büszkék vagyunk arra, hogy oktatóink nemcsak tanítják, hanem művelik is szakmájukat, kutatásaik révén hozzájárulnak a tudományterület fejlődéséhez. Akik bejutottak a verseny döntőjébe, már biztosan nyertesek, hiszen ők a legkiválóbb diákok az országban, éveken át építkezhetnek majd azokból a tapasztalatokból, amiket itt szereztek” - mondta.

Puskás István alpolgármester köszöntőjében a természettudomány, azon belül a kémia fontosságát hangsúlyozta, és a fiatalok jövőformáló tevékenységére hívta fel a figyelmet. „Az ország legizgalmasabb városa ma Debrecen, ahol új történelmi léptékű perspektívák nyíltak, ebben a természettudományoknak is jelentős szerepük van, hiszen az elektromobilitásra épülő ipar fontos bázisa formálódik jelenleg is a városban. Emellett az innovációnak nagy jelentősége van a tudás hasznosításában, a fiatal tehetségek határozzák majd meg, hogy milyen irányba halad Debrecen” - tette hozzá az alpolgármester.

Mika László Tamás, a Magyar Kémikusok Egyesületének főtitkára köszönetét fejezte ki azoknak a szakembereknek, akik fenntartják a diákok érdeklődését, és azért dolgoznak, hogy a tudományterület általános megítélése pozitív maradhasson. „A kémia jelen van a minket körülvevő világban, mindenhol találkozhatunk olyan jelenségekkel, vagy eszközökkel, amik valamilyen kémiai folyamaton mentek keresztül. Ehhez képest a kémia népszerűsége korántsem töretlen. Szükség van olyan szakemberekre, akik úgy próbálják fenntartani a jólétet, hogy az energiaforrásokat, a környezetszennyezést, a nyersanyagigényeket kedvező irányba terelik. Ezek a kutatók a jövőben azok közül kerülhetnek ki, akik részt vettek a verseny döntőjében és ötleteikkel még csodálatosabbá tehetik a kémiát” - mondta a főtitkár.

Végül Ősz Katalin, a Versenybizottság elnöke köszöntötte a jelen lévőket és nyitotta meg a versenyt sok sikert és még több közös élményt kívánva diákoknak, tanároknak egyaránt.

Az idei kulturális program keretében a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának két növendéke, Bede Borbála másodéves fuvola szakos hallgató és Erdős László harmadéves fuvola szakos hallgató klasszikus zenei előadását hallgathattuk meg. Az estét a diákok és a tanárok is ünnepélyes vacsorával zárták.

Másnap, április 6-án az Egyetem téri Campuson folytatódott a verseny az írásbeli és gyakorlati fordulókkal. Az előző években már kipróbált és „bevált” menetrend szerint a 9. és 10 osztályos tanulók nem egyszerre írásbeliztek és laboroztak, hanem a 9. osztályosok az írásbelivel, a 10. osztályosok pedig a laborral kezdtek, majd a két csapat helyet cserélt.

A versenyző diákok számára a délután már a pihenésről szólt. Ennek keretében – és a szép időjárásnak is köszönhetően – az egyetem botanikus kertjét, illetve a Nagyerdő parkosított részét volt lehetőségük meglátogatni.

A javítást vállaló kísérőtanárok munkájának eredményeképpen estére részleges eredményhirdetésre kerülhetett sor. Hálásak vagyunk minden kollégának, akik részt vettek a javításban.

A részleges eredményhirdetésre a versenybizottság összeállította azoknak a diákoknak a névsorát, akik a másnapi szóbeli fordulón részt vehettek. Emellett estére a részletes írásbeli- és laborpontszámok is felkerültek a Debreceni Egyetem Kémiai Intézetének Irinyi-oldalára. A hagyományok szerint azonban ezt az eredményhirdetést mindig megelőzi egy izgalmas előadás – ezt idén Fábián István, a Debreceni Egyetem Szervetlen és Analitikai Kémiai Tanszékének professzora, az egyetem korábbi rektora tartotta Csodavizek, csodasók címmel. Az előadó számos példán keresztül mutatta be, hogy az élet két nélkülözhetetlen anyagához a vízhez és konyhasóhoz kapcsolódva milyen tévhitek, áltudományos állítások vannak a köztudatban és hogyan csapják be önjelölt „szakértők és tudósok” a vásárlókat. Az előadásában kémiai szempontból vizsgálta a homeopátia, a pi-víz, a himalája só és társaik állítólagos hatásmechanizmusát.

Az utolsó nap (április 7.) délelőtti szóbeli forduló az Élettudományi Épület nagy előadótermében került megrendezésre. A diákok előadásait pontozó zsűri elnöke Mika László Tamás egyetemi tanár, az MKE főtitkára volt, a zsűri tagjai Bárány Zsolt Béla kémiatanár, Musza Katalin kémiatanár, egyetemi docens, Ősz Katalin egyetemi docens, valamint Várnagy Katalin egyetemi tanár voltak. A szóbeli fordulón – ahogy azt már megszokhattuk – tartalmas, érdekes és remekül felépített 5-5 perces előadásokat hallgathattunk meg különböző stílusokban. Két Irinyi-plakettet elnyert diák, a II.A kategóriában versenyző Biró Artúr és Simon János Dániel (mindketten az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium tanulói) azért nem tudtak részt venni a szóbeli fordulón, mert ők a Kísérletes Tudományok Európai Diákolimpiáján (EOES) képviselték hazánkat Luxemburgban, ahová az aznap délben Budapestről induló járattal utazott a csapat.

A szóbeli forduló – és így az egész rendezvény – az ünnepélyes eredményhirdetéssel és zárófogadással fejeződött be.

Az idén harmadik alkalommal odaítélt, legjobb szóbeli fordulós előadásért járó Pálinkó István díjat a szóbeli forduló zsűrijének döntése alapján Mohácsi Panna (Érdi Vörösmarty Mihály Gimnázium, felkészítő tanára: Homoki Árpád) vehette át.

A verseny 9. és 10. osztályos Irinyi-díjasa 2024-ben a 9. osztályosok közül Elek János (Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium, felkészítő tanárai: Csúri Péter és Dr. Regdon Ibolya), a 10. osztályosok közül pedig Bauer Balázs Ábel (Révai Miklós Gimnázium és Kollégium, Győr, felkészítő tanára: Árki Csilla) lett.

Az idei évben a debreceni önkormányzat különdíjat ajánlott fel a legeredményesebb versenyzőnek és kísérőjének, akik egy Debrecen – München – Debrecen repülőjáratra szóló jeggyel és a BMW müncheni gyárába és múzeumába szóló belépővel gazdagodtak: ezt az idei verseny abszolút győztese, a tavaly 9.-esként Irinyi-díjat nyert Muraközi Péter (Czuczor Gergely Bencés Gimnázium és Kollégium, Győr, felkészítő tanára: Molnár Zsolt) vihette haza.

Az egyes kategóriák helyezettjei és a különdíjasok az alábbiak lettek. A szürke háttérszínnel kiemelt versenyzők az Irinyi-plakettet is elnyerték:

I.A kategória:

1.

Erdélyi Berta, Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium (felkészítő tanár: Albert Attila)

1.

Perger Mátyás, Jedlik Ányos Gimnázium, Budapest (felkészítő tanár: Elekné Becz Beatrix)

2.

Czire Boróka, Berde Mózes Unitárius Gimnázium, Székelykeresztúr (felkészítő tanár: Rafai Dalma)

3.

Szepesi Zoltán László, Budapest V. Kerületi Eötvös József Gimnázium (felkészítő tanár: Tóthné Tarsoly Zita)

4.

Csatári Bence, Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium (felkészítő tanár: Albert Attila)

5.

Asszonyi Pongrác, Deák Téri Evangélikus Gimnázium, Budapest (felkészítő tanár: Istvánffyné Tomka Márta)

5.

Major-Nemes Marcell, Gödöllői Török Ignác Gimnázium (felkészítő tanárok: Kalocsai Ottó, Karasz Gyöngyi)

6.

Molnár Orsolya, Deák Téri Evangélikus Gimnázium, Budapest (felkészítő tanár: Tasi Zsuzsanna)

7.

Keszte Ádám, Budapest V. Kerületi Eötvös József Gimnázium (felkészítő tanár: Tóthné Tarsoly Zita)

8.

Szabó Sámuel, Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium (felkészítő tanár: Albert Attila)

9.

Borsi Attila, Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium (felkészítő tanár: Tóth Eszter)

10.

Tusnády Sára, Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium (felkészítő tanár: Albert Attila)

 

I.B kategória:

1.

Elek János, Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium (felkészítő tanárok: Csúri Péter, Dr. Regdon Ibolya)

2.

Rauf Máté Gábor, Kaposvári Táncsics Mihály Gimnázium (felkészítő tanár: Dr. Miklós Endréné)

3.

Hetényi Lőrinc Attila, ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium (felkészítő tanár: Czédulás Katalin)

4.

György Paula, ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium (felkészítő tanár: Sebő Péter)

5.

Bálint Orsolya, Keszthelyi Vajda János Gimnázium (felkészítő tanár: Szabó Péter)

5.

Oláh Ajtony Ambrus, ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium, Budapest (felkészítő tanár: Sebő Péter)

5.

Rédling Máté Géza, Kaposvári Táncsics Mihály Gimnázium (felkészítő tanár: Dr. Miklós Endréné)

6.

Juhász Krisztián József, Földes Ferenc Gimnázium, Miskolc (felkészítő tanár: Szepesiné Medve Judit)

 

I.C kategória:

1.

Gyöngyi Bercel, BMSZC Petrik Lajos Két Tanítási Nyelvű Technikum, Budapest (felkészítő tanárok: Tóth Edina, Barabás Gergő)

2.

Kreisz Levente, Esztergomi Szakképzési Centrum Bottyán János Technikum (felkészítő tanárok: Boros Éva, Szekeresné Czinege Erzsébet)

3.

Takács Dániel, Váci Szakképzési Centrum Boronkay György Műszaki Technikum és Gimnázium (felkészítő tanár: Mocsári Nóra)

Az I. kategóriában a legjobb számítási feladatmegoldó Erdélyi Berta volt. A legjobb elméleti feladatmegoldó Erdélyi Berta, Szepesi Zoltán László, Tusnády Sára és Elek János volt. A gyakorlati (laboratóriumi) fordulóban hibátlan eredményt, maximális pontszámot ért el Pergel Mátyás, Keszte Ádám, Meczner Kristóf és Fábián Gergő.

 

II.A kategória:

1.

Muraközi Péter, Czuczor Gergely Bencés Gimnázium és Kollégium, Győr (felkészítő tanár: Molnár Zsolt János)

2.

Bauer Balázs Ábel, Révai Miklós Gimnázium és Kollégium, Győr (felkészítő tanár: Árki Csilla)

3.

Nagy Luca, Révai Miklós Gimnázium és Kollégium, Győr (felkészítő tanár: Árki Csilla)

4.

Zólomy Csanád, Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium (felkészítő tanár: Keglevich Kristóf)

5.

Biró Artúr, ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium, Budapest (felkészítő tanár: Varga Bence)

6.

Simon János Dániel, ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium, Budapest (felkészítő tanár: Varga Bence)

7.

Soczó Panni, Érdi Vörösmarty Mihály Gimnázium (felkészítő tanár: Versits Lívia)

8.

Takách Máté, ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium, Budapest (felkészítő tanár: Varga Bence)

9.

Bencze Kinga, Gödöllői Török Ignác Gimnázium (felkészítő tanárok: Kalocsai Ottó, Karasz Gyöngyi)

10.

Együd András Buda, Balassagyarmati Balassi Bálint Gimnázium (felkészítő tanár: Hreskó József)

11.

Király Tamás-Gábor, Kölcsey Ferenc Főgimnázium, Szatmárnémeti (felkészítő tanár: Átyim Erzsébet)

11.

Pillár Bence, Dunaújvárosi Széchenyi István Gimnázium (felkészítő tanár: Garamszeginé Szücs Ildikó)

 

II.B kategória:

1.

Csipkó Hanga Zoé, ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium, Budapest (felkészítő tanár: Villányi Attila)

2.

Föld Milán, Batthyány Lajos Gimnázium, Nagykanizsa (felkészítő tanár: Csörgicsné Balogh Edit)

3.

Mohácsi Panna, Érdi Vörösmarty Mihály Gimnázium (felkészítő tanár: Homoki Árpád)

4.

Husznai Marcell, Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziuma és Kollégiuma, Pécs (felkészítő tanár: Dr. Petz Andrea)

5.

Zámbó Luca, ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium, Budapest (felkészítő tanár: Villányi Attila)

6.

Hasulyó Dorián, ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium, Budapest (felkészítő tanár: Villányi Attila)

7.

Monok Péter, ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium, Budapest (felkészítő tanár: Villányi Attila)

 

II.C kategória:

2.

Bodó Ákos, Debreceni Szakképzési Centrum Vegyipari Technikum (felkészítő tanár: Dr. Feketéné Kiss Judit)

A II. kategóriában a legeredményesebb elméleti feladatmegoldó, valamint a legeredményesebb (azaz hibátlan) számítási feladatmegoldó is Muraközi Péter lett. A gyakorlati (laboratóriumi) fordulóban hibátlan eredményt, maximális pontszámot ért el Takách Máté és Tóth Hanga Katalin.

Kiemelkedő tehetséggondozó munkájukért az alábbi felkészítő tanárok kaptak elismerést:

Árki Csilla

(Révai Miklós Gimnázium és Kollégium, Győr)

Barabás Gergő

(BMSZC Petrik Lajos Két Tanítási Nyelvű Technikum, Budapest)

Kiemelkedő tehetséggondozó munkájukért az alábbi iskolák kaptak különdíjat:

Kaposvári Táncsics Mihály Gimnázium

REANAL vegyszercsomag

Deák Téri Evangélikus Gimnázium, Budapest

RICHTER gyárlátogatás

Érdi Vörösmarty Mihály Gimnázium

EUROAPI gyárlátogatás

Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium

BÁLINT ANALITIKA gyárlátogatás

Révai Miklós Gimnázium és Kollégium, Győr

EGIS gyárlátogatás

Még egy alkalommal, jövőre Debrecenben, az Egyetem téri Campuson találkozunk. Mindenkit sok szeretettel várunk a jövő évi versenyre is!

A versenyről további információkat talál az alábbi oldalakon:

A verseny kiemelt támogatója volt a Richter Gedeon Nyrt., EGIS Gyógyszergyár Zrt., az EUROAPI Hungary Kft. és a Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata. További támogatók: AKTIV INSRRUMENT Kft., Bálint Analitika Kft., LaborExport Kft., MERCK Kft., MESSER Hungarogáz Kft., REANAL LABOR Vegyszerkereskedelmi Kft., UNICAM Magyarország Kft.

 

A program részben a Kulturális és Innovációs Minisztérium megbízásából a Nemzeti Tehetség Program által meghirdetett NTP-TMV-M-23-B-0040 azonosító számú pályázati támogatásból valósul meg.

 

Támogatók:

 

mke tamogatoi 2

 

További támogatók:

 

beszámoló támogatók